Preparing patient for surgery. Beautiful young woman in medical headwear keeping eyes closed while doctor holding scalpel near face isolated on white

آناتومی یا ساختار بینی 

بینی به عنوان یک عضو تنفسی بویایی در واقع از دو عضو قرینه جدا از هم که در خط وسط به هم چسبیده و یک عضو را بوجود آورده اند و به وسیله یک تیغه میانی نه چندان صاف از هم جدا شده اند تشکیل گردیده و در وسط صورت قرار دارد .

همین مسئله: یعنی به هم چسبیده بودن این دو عضو و در میان رخ قرار داشتن آن ، باعث معطوف شدن تمام توجهات به عدم تقارن و عیوب این عضو می شود . 


– علاوه بر این، بینی ای که ما در ظاهر می بینیم و عمدتاً از بافت نرم و غضروفی تشکیل شده است دارای دو مجرا و یک سری شاخک بینی است که نقش گرم کردن ، تصفیه کردن و مرطوب کردن هوا و گزارش ورود و خروج هوا را به مغز به عهده دارند .
در هر حفره بینی سه شاخک قرار دارد که شاخک های تحتانی ، میانی ، نقش مهمی در تصفیه هوا و گرم و مرطوب کردن آن به عهده دارند و فضای بالایی بینی نقش مهمی در بویایی دارد . 
ما اگر به اسکلت جمجمه انسان نگاه می کنیم می بینیم که بیشتر اوقات تیغه میانی بینی مستقیم نیست . در اغلب اوقات دو حفره ٬یک حفره گلابی شکل را تشکیل می دهند که کاملاً در خط وسط قرار ندارند و به وضوح در همه جمجمه ها عدم تقارن را در دو طرف صورت می بینیم .
این عدم تقارن در انسان زنده که بافت نرم روی این اسکلت را پوشانده واضح تر است و لذا در دنیای واقعی و نه در طراحی کامپیوتری هیچ انسانی نداریم که دو نیمه صورتش مانند هم و بینی و چانه اش کاملاً در خط وسط باشد ولی این عدم تقارن چون عمومیت دارد ، باعث شده که از دید ما انسانها مخفی بوده و طبیعی به نظر برسد و لذا ما متوجه این عدم تقارن ها نیستیم مگر اینکه با ابزار و طراحی به ما نشان داده شود .

در همین جا باید به یک اصل ریاضی هنری توجه نمود :

به علت اینکه ذهن آنچه را که چشم میبیند مقایسه نموده و تناسب میبندد همیشه یک ستون باریک با 5 درجه کجی از یک بشکه که 10 درجه انحراف داشته باشد کج تر دیده می شود و ثانیاً چشم انسان اجزاء قرینه را با هم مقایسه می کند لذا بینی های پهن که افتاد گی قابل ملاحظه دارند و به یک طرف کجی نسبتاً زیادی دارند شخص بیمار و اطرافیان وی کمتر متوجه این مسئله میشوند اما پس از بالا بردن بینی که سوراخهای بینی مقداری دیده می شود و بینی باریکتر می شود .

خود بیمار و همه اطرافیان بیمار حتی انحراف کوچک را متوجه می شوند لذا باید پیش از عمل جراحی بیمار را متوجه به این نکته نمود و اغلب این کجی ها که با انحراف معکوس فک پایین همراه هستند پیش از عمل به بیمار تذکر و یادآوری گردد که در بسیاری موارد این کجی ها 100 % قابل اصلاح نیست . 


آنچه از بینی به چشم می آید از سه بخش : 

1. پوست .

2. اسکلت : که در نیمه بالایی استخوان و نیمه پایین غضروف است و نسج نرم زیر پوست.
3. پوشش داخلی بینی تشکیل شده است که در قسمت ورودی بینی این پوشش داخلی از جنس پوست می باشد . 

راه تنفس بینی در قسمت ابتدایی توسط پوست و در قسمت عقب تر از مخاط تشکیل شده است و توسط استخوان و غضروفهای که حالت فنری دارند باز نگه داشته می شود .

حال اگر سوراخ ورودی بینی زیاد کوچک شود و یا از مخاط بینی یا غضروفهای نگهدارنده بینی زیاد برداشته شود ویا ضعیف شود واستخوان بینی بسیار باریک گردد تنفس بیمار مشکل خواهد شد و این گونه بینی ها کاملاً باریک به نظر می رسند گویی که منگنه شده اند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا