سوالات متداول قبل و بعد از عمل بینی

اصولا عمل راینوپلاستی جزء عملهای سرپایی یا بستری کوتاه مدت محسوب می شود و چون در اکثر موارد با کبودی ، تورم و درد چندانی همراه نیست ، بیمار میتواند از روز بعد، کارهای شخصی و عادی خویش را آغاز نماید ، راه برود و حتی رانندگی کند به شرطی که کبودی و تورم اطراف چشم مانع دید وی نشود ولی از کارهایی که نیاز به حبس هوا در سینه و اعمال زور باید پرهیز نماید .

همچنین از فعالیت های ورزشی که ضربان قلب را بالا میبرد ، حداقل در یکی دوهفته اول پرهیز نماید . حداکثر 5-7 روز مرخصی برای استراحت بیشتر در منزل کافی است.

از کی می توانم عینک بگذارم ؟

چون در عمل راینو پلاستی استخوانهای بینی کاملا آزاد می شود ویک ماه طول می کشد تا قوام خوبی بگیرد هر گونه عینک حتی عینکهای بسیار سبک در این مدت توصیه نمی شود و بهتر است از لنز استفاده شود و یا عینک با یک چسب یا بند به پیشانی متصل و آویزان شود تا وزنی بر روی پل بینی نداشته باشد ولی پس از یک ماه به مدت کوتاه می تواند از عینکهای بسیار سبک اصطلاحا یک گرمی استفاده نماید .ولی از عینکهای معمولی تا سه ماه نباید استفاده شود.

آیا راینوپلاستی باعث مشکل تنفس میشود ؟

اصولا عمل راینوپلاستی اگر به شکل طبیعی و فیزیولوژیک انجام شود وراه تنفس بینی که همان دریچه داخل بینی یعنی غضروف بینی ودریچه خارجی بینی وپره های بینی دستکاری زیادی نشود وزیاد برداشته نشود نباید مشکل تنفسی پیدا نماید و نسبت به پیش از عمل ، دم وبازدم بهتر شود چرا که اغلب بیماران انحراف سپتوم وبزرگی شاخک های بینی دارند که در عمل بر طرف می شود .

مگر اینکه بیمار آلرژی داشته باشد وپس از عمل آلرژی شدید تر شود وتنفس از بینی را سخت نماید اصولا در 2-3 هفته اول پس از عمل بینی ، به علت تورم وتجمع ترشحات ودلمه ، تنفس از بینی کمی مشکل خواهد بود که به تدریج بهبود می یابد ولی فیزیولوژی طبیعی بینی پس از شش ماه به حالت طبیعی بر می گردد.

در صورتی که غضروفهای تنفسی بینی زیاد برداشته شده باشند که اغلب باعث فرورفتگی ،طرفین بینی وعمیق شدن شیار بالای پره های بینی می شود بیمار با مشکل تنفسی خفیف تا شدید مواجه خواهد شد که تاحدودی قابل اصلاح خواهد بود ولی اگر پره های بینی بیش از حد برداشته شده باشد چندان قابل علاج نیست.

لینک صفحه مشکل تنفسی در عمل بینی

آیا عمل راینوپلاستی با لیزر نیز انجام میشود ؟

لیزر اشعه توانمند نوری است که به شکل یک ابزار حرارتی قوی وپرقدرت برای برداشتن ضایعات پوستی ، حنجره ، تومورهای گوش وحلق وبینی واعمال جراحی بر روی پولیپ بینی و…. استفاده میشود .

در بعضی از انواع ان نیز برای ترمیم پوست کاربرد دارد وچنانکه میدانید در عمل راینو پلاستی بجز برش پوستی که آن هم باید با تیغ بیستوری انجام شود عمدتا با غضروف واستخوان سر وکار داریم که لیزر هیچ گونه کاربرد وتاثیری بر روی آنها ندارد ولذا اصطلاح راینوپلاستی لیزری ، اصطلاحی اشتباه وبیشتر برای جلب نظر بیمار است .

درباره بیمارانی که سر پایی بدون کبودی وتورم زیادی عمل میشوند باید گفت امروزه با داروها وتکنیکهای جدید بیهوشی واعمال جراحی که با ظرافت انجام میشود به شرطی که بدن بیمار نیز خونریزی دهنده نباشد اکثر عمل ها کبودی ودرد چندانی نخواهند داشت که به اشتباه لیزری گفته میشود

آیا استفاده از دستگاه آیدان و… تاثیری دارد ؟

استفاده از این دستگاه وموارد مشابه که مبلغینش آن را جایگزین عمل جراحی برای بینی های گوشتی عنوان میکنند توسط هیچ مرکز علمی شناخته شده ای در جهان تایید نشده است واستفاده طولانی مدت از هر وسیله ای که فشار مزمن بر روی غضروفهای بینی بیاورد به جز بد شکلی بینی نتیجهای نخواهد داشت

آیا درست است که بینی های گوشتی بر میگردد ؟

اصولا بینی هایی که دارای پوست ضخیم هستند که به اصطلاح گوشتی گفته میشوند مورد های خوبی برای عمل زیبایی بینی نیستند . چون هم تشکیل بافت فیبروز در زیر پوست پس از عمل باعث ضخیم شدن پوست می شود وپوست ضخیم مانع دیدن مجسمه زیبای غضروفهای بینی میگردد .

ولی اگر این بیماران به روش تقویت استحکام غضروفی وفرم دران بینی عمل شوند وانتظار بالایی نداشته باشند نتیجه قابل قبولی بدست خواهد امد وماندگار خواهد بود و احتما اینکه به عمل دوم بکشد بسیار کمتر خواهد شد

از کی میتوانم ورزش وشنا کنم ؟

مانند هر جراحی دیگر که برروی استخوان انجام میشود بعد از عمل راینوپلاستی نیز از تماس با آب وهوای خیلی سرد تا زمان ترمیم کامل آن که حدود 6 ماه طول میکشد باید پرهیز نمود .وبهتر است از ماسک یا پوش دیگری برای گرم نگه داشتن اطراف بینی در هوای سرد استفاده شود واز شنا در آبهای سرد پرهیز گردد .

ولی ورزشهای سبک وهوازی پس از دو هفته اشکال ندارد ولی ورزشهای سنگین وبی هوازی مانند وزنه برداری باید به پس از سه ماه موکول شود ودر باره ورزشهایی که با احتمل ضربه به بینی همراه هست مانند فوتبال ، بسکتبال بهتر است از محافظ خارجی که برای اینکار ساخته شده است استفاده شود .

 • کشیدن سیگار و نوشیدن الکل از دو هفته پیش تا دست کم 2 ماه پس از عمل جراحی های مهم از جمله راینوپلاستی ، اتوپلاستی ، بلیفاروپلاستی ، لیفت صورت و… ممنوع است .
 • از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و نیز داروهای گیاهی و خوراکی هایی که رقیق کننده هستند مثل : سیر ، چای سبز ، ترنجبین ، آب کرفس از 2 هفته پیش تا 2 هفته پس از عمل خودداری کنیم.
 • داروهایی که بیمار مصرف میکند را باید به پزشک جراح و متخصص بیهوشی خود بگوید.
 • پیش از هر جراحی باید حداقل 8 ساعت ناشتا باشیم.
 • برای عمل اتوپلاستی بهتر است آقایان 2 سانتی متر از موهای اطراف لاله گوش رو خیلی کوتاه کنند.
 • همچنین بهتر است شب و روز قبل از عمل دوبار استحمام کافی کنند زیرا پس از عمل نباید تا مدتی استحمام کنندو جلوی عفونت هم تا حدودی گرفته میشود.
 • چسب زدن بینی پس از عمل بینی برای بینی های معمولی به طور مداوم یکماه است که هرهفته عوض میشود و برای بینی های خیلی گوشتی بهتر است ناحیه میانی و بالاتر از سر بینی شبها تا 2-3 ماه با فشار متوسط چسب زده شود تا جلوی رشد گوشت اضافی گرفته شود.
 • بینی تا 6 ماه ورم دارد ولی تا 18 ماه تغییر میکند و کوچکتر میشود این روند در بینی های گوشتی و عمل های بار دوم به بعد بیشتر طول میکشد.
 • در عمل زاویه سازی صورت بهتر است به جای ژل از پیوند یک لایه چربی یا پروتز استفاده شود چون ژل جذب میشود ولی چربی ماندگار است.
 • بهترین مکان برداشت برای تزریق چربی ، سطح خارجی ران هست که سلول های بنیادی بیشتری دارند و ماندگاری بیشتر و بهتری دارند .
 • سلول های چربی ای که به فرد پیوند میخورند با چاق شدن فرد چاق و با لاغر شدن فرد لاغر میشوند و نتیجه نهایی پس از 6 ماه مشخص میشود که ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد .
 • نگرانی شایع افرادی که رینوپلاستی عمل میکنند این است که میترسند که بینی کج شود یا سر بینی پایین بیفته
 • اول آنکه چیزی که باعث میشود بینی کج شود انحراف بینی داخلی است که ممکن است کاملا اصلاح نشده باشد یا بینی بر اثر ضربه یا فشار عضلات صورت از جایش دربرود و به یک سمت کج شود .
 • دوم خنده یک طرفه در افرادی که دچار عدم تقارن عضلات صورت هستند که خودش میتواند بینی را کج کند .
 • سوم این است که افرادی که بینی کجی دارند بدنشان دوست دارد که بعد از عمل دوباره به همان سمت کج شود چون غضروف و استخوان دارای حافظه زیستی هستند که ما باید در عمل و بعد از عمل با آن مقابله کنیم.

چیزی که باعث افتادن نوک بینی می شود بیشتر فشار عضلات صورت و بویژه لب روی بینی است که پس از جراحی باید سعی کنیم هنگام خندیدن دو طرف صورت را با دو دست نگه داریم که فشاری به بینی نیاد و کارهای دندان پزشکی را به یک ماه پس از عمل موکول کنیم.

اینکه گفتیم فقط به پشت بخوابیم و سرمان 20 تا 30 درجه بالاتر باشد تنها منوط به هفته اول و تا زمان فروکش کردن ورم و کبودی اطراف بینی است که دربرخی از افراد اتفاق می افتد و نیازی نیست ما سرمان را بالا بگیریم بلکه از حد قلب بیشتر خم نشویم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا