مراقبت های قبل و بعد از عمل بینی چیست؟

مراقبت های بعد از عمل بینی

کسی که قصد انجام عمل بینی وصورت دارد و همانند هر جراحی دیگر باید مراقبتهای ویژه ای داشته باشد . از دوهفته پیش از جراحی از مصرف آسپرین وداروهای ضد انعقاد پرهیز نماید و یا اگر نیاز حتمی به مصرف انها دارد با نظر متخصص مربوطه دوز آنها را تعدیل یا تبدیل نماید . از حدود یک ماه وحد اقل دوهفته پیش از جراحی تا 2 ماه پس از آن از هرگونه دخانیات پرهیز نماید . بیماریهای داخلی مانند فشار خون ،دیابت ،کم کاری وپر کاری تیروئید وناراحتیهای کبدی …. زیر نظر متخصص مربوطه تحت درمان وکنترل باشد .

حساسیت وآلرژی بینی معمولا با عمل جراحی تشدید میشود وممکن است برای همیشه شدید بماند یا پس از چند ماه بهبود نسبی یابد و لذا در صورت رینیت آلرژیک باید پیش از جراحی با دارو درمانی کنترل شود وهمچنین عفونتهای سینوس نیز در صورت امکان با دارو کنترل شود . بیمار باید از دوهفته پیش از جراحی از مصرف نوشیدنی های چای سبز و اب کرفس وترنجبین پرهیز نماید چون باعث احتمال خونریزی در حین جراحی میشود.

بیمارانی که پوست چرب یا سبوره دارند با ید قبل از جراحی صورت درمان شوند چون به علت اینکه پوست چند روز زیر پانسمان میماند این ناراحتیها تشدید میشود ضمنا برای مراقبت وبهداشت پوست از کرمها ومواد پوششی و پودر هایی غیر از کرم ضد افتاب غیر چرب که تنفس پوست را مشکل میسازد پرهیز شود وبا متخصص پوست خود مشورت نماید.در مواردی که آکنه شدید است باید پیش از جراحی درمان انجام شود وناراحتی پوست بهبود یابد وتازمانی که پوست زیر پانسمان وچسب است درمان دارویی و آنتی بیوتیک ادامه یابد. واز غذاهای فست فود وپر چرب افزودنی دار وحساسیت زا پرهیز نماید . بیمار باید حداقل 6 تا 8 ساعت پیش از عمل ناشتا باشد ولی داروهای ضروری خود را به هیچ نحو ترک ننماید .

مراقبتهای بعد از عمل بینی

مدتی که بیمار در بیمارستان بستری است حد اکثر چند ساعت و یا یک شبانه روز میباشد .در بیماران راینو پلاستی به علت وجود تامپون ویا گاز جلو بینی ویا تورم تنفس از راه بینی مشکل است هرچند با گذاشتن ایمپلنتهای لوله دار یا تامپون کوچک تنفس از یبنی نسبتا انجام میشود ولی با بالا بردن سر تخت حدود 20 درجه و استفاده از بخور مرطوب میتوان از خشکی دهان جلوگیری نمود .کمپرس یخ بویژه با یخ نرم برروی اطراف بینی وصورت برای پیشگیری از کبودی وتورم در 24 ساعت اول انجام می شود. در صورت خونریزی مختصر از بینی از قطره های ضد اختقان بینی مانند فنیل افرین نیم درصد ویا نفازولین واکسی متازولین بینی استفاده میشود. رژیم نرم ومایعات در 24 ساعت اول مصرف گردد واز خوردن غذاهای حساسیت زا و تند وپر ادویه پرهیز شود.

در صورت یبوست از ملین های سبک وغذاهای دارای فیبر ومیوه جات وسبزیجات پخته استفاده گردد

از تمام کارهای سنگین ونیمه سنگین وفعالیتهایی که باعث بالارفتن فشار خون میشود پرهیز گردد .مانند ورزشهای رزمی وکشتی وکارهای سخت بویژه در هفته اول پرهیز شود وتا یک ماه از فعالیتها سنگین دوری شود . ولی پیاده روی ونرمشهای هوازی از هفته دوم منعی ندارد.

پس از یک ماه فعالیتهای ورزشی هوازی سنگینتر که نیازی به کار بردن زور زیاد ندارد مانند دویدن آزاد است ولی از ورزشهای سنگین مانند وزنه برداری بهتر است تا سه ماه پرهیز شود

استخوانهای بینی بعد از یک ماه استحکام نسبتا خوبی دارند وبعد از سه ماه تقریبا اکثر استحکام را بدست میاورد وبعد از 6 ماه کاملا جوش میخورند ولذا باید در ماه اول از ضربات اهسته ودر ماههای بعد از ضربات متوسط تا شدید پرهیز شود همچنین لازم است در بیمارانی که دارای استخوان بندی قوی هستند ،ماساژ بینی طبق اموزش جراح تا یک ماه انجام گردد

لازم است هرروز بخیه داخل وخارج بینی با استفاده از گوش پاکن مرطوب ،با ملایمت انقدر تمیز شود که نخ بخیه وپوست دیده شود واثری از دلمه یا لخته خشک شده نماند .البته میتوان از آب اکسیژنه 2 % نیز کمک گرفت سپس بخیه هایی که در حاشیه فوقانی داخل بینی هستند وسایر بخیه های خارج بینی با پماد ویتامین آچشمی پوشانده شود

در صورت گرفتگی بینی از قطره های ضد احتقان حد اکثر تا سه روز استفاده شود ومیتوان با سرم نرمال سالین ویا آب جوشیده ولرم با سرنگ بدون سر سوزن ویا ظرفهای مخصوص شستسوی بینی مانند ظرف اریو استفاده کرد.

استفاده از عینکهای مختلف بویژه سنگین خوداری شود وبهتر است از لنز طبی تا 6 ماه استفاده شود ولی میتوان بعد از یک ماه ازعینک های خیلی سبک به مدت کوتاه استفاده کرد ویا در موارد ضروری با استفاده از چسب که به وسط قاب عینک متصل است وبه سر یا کلاه متصل میشود وزن عینک را از روی بینی برداشت .

:: ارسال نظر