تنفس پس از عمل بینی (راینوپلاستی)

بسیاری از بیماران و یا والدین و بستگان آنها از ما این سوال رو می پرسند که آیا تنفس ما پس از عمل  بینی بدتر میشود؟

مسلما آنها دوستان یا افرادی را دیده اند که پس از عمل تنفس صدادار یا مشکل داشته اند

پاسخ اینکه برخلاف آنچه که تصور می شود راینوپلاستی به معنای کوچک  کردن بیش از اندازه و باریک نمودن غیر طبیعی بینی و سوراخ های بینی نیست بلکه راینوپلاستی عملی است برای بازسازی بینی به گونه ای که ضمن زیبانمودن و متناسب نمودن ظاهر بینی نسبت به صورت ، عملکرد تنفسی و بویایی بینی را نیز بهبود می دهد .

اغلب بینی هایی که عمل میشوند دارای انحراف سپتوم و بزرگی شاخک بینی و شکستگی قدیمی داخلی و خارجی یا به صورت توامان هستند و ما در عمل سپتورینوپلاستی آنها را اصلاح میکنیم ضمن اینکه افتادگی سر بینی   و نیز باریکی بیش از حد ناحیه میانی بینی که در بسیاری از افراد ایرانی دیده میشود پس از عمل بهبود می یابد یا خود همه اینها به بهبود تنفس کمک میکند لذا ما انتظار داریم که پس از عمل تنفس بهتر شود.

در چند صورت امکان دارد پس از عمل راینوپلاستی غیر علمی تنفس بدتر شود :

برداشتن بیش از اندازه مخلاط و برداشتن و ضعیف کردن بیش از اندازه غضروف های تنفسی بینی بویژه غضروف های جانبی فوقانی و یا تحتانی که باعث خوابیدن و کولپس دریچه داخلی و یا خارجی بینی میشود و یا برداشتن بیش از حد و یا نا متناسب پره های بینی و یا باریک کردن بیش از حد کل بینی اعم از استخوان های بینی و … که خود میتواند راه تنفسی را تنگ کند.

مسائلی که در بالا ذکر شد در واقع کارهای غیر علمی هستند که گاهی هم میتواند اتفاقی بوجود بیاید و قابل اطلاح هستند.

مورد دیگر فعال  شدن یا بدتر شدن آلرژی که در واقع یک نوع انسداد عملکردی و نه ساختاری است .

که در بعضی افراد که دارای ضمینه آلرژی هستند و یا آلرژی دارند این مساله ممکن است پیش بیاید و تنفس را مشکل تر کند .

البته ما انتظار داریم که اکثر افرادی که آلرژی دارند و انحراف بینی و بزرگی شاخک بینی دارند هم زمان با عمل سپتورینوپلاستی و اصلاح انحراف بینی و شاخک بینی آلرژی آنها بهتر شود ولی گاهی ممکن است آلرژی آنها بدتر شود .

در پایان در یک عمل سپتورینوپلاستی علمی نه تنها انتظار نداریم که تنفس بیمار بدتر شود بلکه اگر چه ممکن است اندازه کلی بینی کوچکتر شود ولی از طرف دیگر با بالابردن متناسب نوک بینی و با تقویت بخش های تنفسی بینی ما انتظار داریم با رفع اشکالات انسدادی داخلی بینی ، تنفس بهتر شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا