چسب زدن بینی :

پس از پایان عمل بینی برای اینکه پوست بینی به بافتهای زیری خود نچسبد و فاصله ای بین آنها نیفتد ، نخست با چسبهای طولی و عرضی و سپس با آتل خارجی این کار را انجام می دهیم ٬پس از یک هفته که آتل و چسب توسط جراح باز شد ، در بینی های پوست نازک نیازی به این چسب کاری نیست و در نتیجه نهایی نیز تاثیر نخواهد داشت ولی در بینی های گوشتی با تورم زیاد ، چسب کاری بویژه در ناحیه بالاتر از نوک بینی که ورم زیادی دارد شاید تاثیری داشته باشد.
در هر حال بعضی بیماران دوست ندارند بینی آنها که 6 – 3 ماه تورم دارد دیده شود که چسب زدن طولانی مدت را توجیه نمی نماید. ولی اگر مایل به چسب زدن هستند چند نکته را باید به خاطر بسپارند .

1- چسب زدن هرگز باعث جلوگیری از افتادگی سربینی نخواهد شد .
2- چسب زدن محکم بویژه U شکل زیر نوک بینی هرگز نتیجه ای جز چروکیده و مچاله کردن پوست بینی نخواهد داشت .
3 – چسب زیر سربینی نباید حتی الامکان سوراخهای بینی را بگیرد .
4 – چسب زدن نباید فشار رو به پائین روی سربینی آورد .

روش چسب زدن بینی :

نخست دو سریک چسب بلنداز نوع 3M را با عرض cm1 که کمی نیز باید باریک تر شده باشد در دو طرف بینی در امتداد ریشه تا سر بینی می چسبانیم ( با فاصله کمی از روی پل بینی ) و وسط این چسب U شکل را که در زیر بینی آزاد است بهم با فشار متوسط می چسبانیم تا سر بینی اندکی باریک شود و بالاتر رود ولی سوراخهای بینی را نگیرد و چین و چروکی در پوست ایجاد نشود و سپس آنرا به یک طرف برگردانده و بر روی آنها چسب دیگری را می چسبانیم سپس با فاصله حدود cm 1 از سر بینی چند عدد چسب عرضی با مقداری رو همپوشانی تا ریشه بینی می زنیم در بینی های گوشتی که پوست تورم زیادی دارد میتوانیم این چسب های عرضی را چند لایه و با فشار بیشتری بزنیم .
برای جلوگیری از جدا شدن چسبها برخورد آب با آن باید کم باشد و بلافاصله پس از شستشو با خشک کن آنرا خشک نماییم و هر 7 – 5 روز 1 بار آنرا تعویض نمائیم .
– برای برداشتن آتل و چسب نیز بهتر است دوش گرفته صورت را با آب ولرم و به مدت چند دقیقه مرطوب نمائیم که باعث خواهد شد به راحتی برداشته شوند .
– حتماً از چسبهای میکروپور و بویژه نوع 3M ساخت آمریکا یا آلمان استفاده شود تا پوست خراب نشود .
برای انجام وضو و سایر فرایض می توانید هر بار چسب را برداشته و با آب و صابون و یا الکل 70 درجه لایه های باقیمانده روی پوست را به آرامی از روی آن بردارید ولی در هفته اول که این کار ممکن نیست جهت اقامه نماز وضو و تیمم جبیره بگیرید.
در هفته ی اول بهتراست محل سجده بالاتر از سطح قلب باشد و برای این کار از یک میز عسلی کوچک کمک بگیرید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا